W Zawiszy rosną następcy mistrzów

- Na ostatnich igrzyskach w Rio de Janeiro apetyty były większe, ale nie udało nam się wrócić z medalem. Mamy jednak utalentowaną młodzież, którą będziemy wspierać – mówił Sebastian Chmara, prezes lekkoatletów Zawiszy.

 

W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Zawiszy odbyło się zakończenie sezonu CWZS Zawisza Bydgoszcz Stowarzyszenie Lekkoatletyczne.

- Ten sezon był szczególny - mówił Sebastian Chmara.  - Na letnich igrzyskach olimpijskich reprezentowało nas troje zawodników: Marcin Lewandowski (6. miejsce w biegu na 800 m na IO, dodatkowo srebrny medal na mistrzostwach Europy), Marika Popowicz-Drapała (odpadła w półfinale sztafet 4x100 m na IO) oraz Paweł Wojciechowski (odpadł w eliminacjach konkursu skoku o tyczce na IO). Liczyliśmy na więcej, ale mamy również powody do satysfakcji. Naszą nadzieją jest młodzież.

- Choć zabrakło nas na mistrzostwach świata juniorów w Bydgoszczy to na pozostałych imprezach w kraju brylowaliśmy – mówił Jacek Lewandowski, sekretarz sekcji. - Wygraliśmy ligę juniorów, drużynowo mistrzostwa Polski juniorów, zajęliśmy 3. miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, 2. miejsce na mistrzostwa Polski seniorów i 3. na młodzieżowych MP, a nasi zawodnicy zdobyli 48 medali i 583,5 punktu we współzawodnictwie dzieci i młodzieży - to nasz rekord!

Najbardziej jednak wzruszony tego dnia był trener Roman Dakiniewicz - w lipcu zakończył karierę - wychowawca kilku pokoleń wybitnych tyczkarzy, wśród nich olimpijczyka i mistrza świata Pawła Wojciechowskiego oraz najmłodsi adepci sekcji z 4b ze Szkoły Podstawowej nr 69 Mistrzostwa Sportowego, którzy składali ślubowanie odczytane przez olimpijczyków Marikę Popowicz-Drapałę i Pawła Wojciechowskiego.

Podczas podsumowania medalistom imprez mistrzowskich wręczono statuetki i nagrody rzeczowe, a ich rodzicom listy gratulacyjne.

Specjalną nagrodę finansową od grupy bydgoskich biznesmenów, których reprezentowali: Mirosław Kaczmarek i Jarosław Bohdanowicz otrzymała złota medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i rekordzistka Polski w siedmioboku (5674 pkt) Adrianna Sułek. Z kolei najlepsi seniorzy obecni na uroczystości: Marika Popowicz-Drapała i Paweł Wojciechowski odebrali nagrody w postaci bezpłatnych karnetów do klubu Sport Factory.

Szerokie szkolenie dzięki klasom sportowym finansowanym przez miasto w Szkole Podstawowej nr 27 i 69 Mistrzostwa Sportowego, Gimnazjum Sportowym nr 1 i 57 oraz XI Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego (w sekcji trenuje około 190 zawodników) gwarantuje nadzieje na kolejne sukcesy w latach następnych.

- Wyciągnęliśmy wnioski z braku przedstawiciela na wielkiej imprezie w Bydgoszczy w tym roku - dodaje Jacek Lewandowski. - W przyszłym roku miasto będzie gospodarzem Młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 23, na których chcemy by nas reprezentował nie jeden a kilku zawodników. Nasze nadzieje upatrujemy w tyczkarce Kamili Przybyle, płotkarce Helenie Dalke i młociarzu Adrianie Muszyńskim. Przynajmniej czterech zawodników będzie się ubiegać o prawo startu na mistrzostwach świata juniorów.

 

Podsumowanie sezonu uatrakcyjniły występy lekkoatletki Zawiszy, wieloboistki Natalii Nyklewicz oraz grupy tanecznej WOW – Szkoła Tańca Up2 Excellence.

 

Fakty

Ojcowie sukcesu

Bardzo dobre wyniki młodzieży nie byłyby możliwe bez wielkiego zaangażowania trenerów. Szkoleniowcami w sekcji lekkiej atletyki Zawiszy w tym sezonie byli: Tomasz Lewan, Malwina Stefańska, Wiesław Czapiewski, Sylwester Niebudek, Bartosz Sobowiec, Stanisław Juszczak, Alina Karczocha, Janusz Gassowski, Artur Kohutek, Wojciech Dakiniewicz, Roman Dakiniewicz, Krzysztof Przybyła, Jacek Lewandowski.